Beqo Nanaj

Performances:

CURRICULUM VITAE – Beqo Nanaj

Arsimimi:

1998-2002 – Liceu artistik “Naim Frasheri”, Vlore, Dega Pikture, Specialiteti Skenografi

2003-2007 Akademia e Arteve, Fakulteti Skenik, Dega Skenografi-Kostumografi

 

Teater per Femije.

2010-“Pinoku” me regji nga Elma Doresi. Salla nr 2 e Teatrit Kombetar.

-“Treni Magjik” nga Milena Selimi me regji nga Oriana Cama. Teatri i Metropolit  Salla Cehov.

-“Ishulli Pa Emer” nga Milena Selimi me regji nga Endri Cela. Teatri i Metropolit  Salla Cehov.

2011“Ndodhi Gazore ne Teatralia” nga Milena Selimi me regji nga Alma Hoti Memo. Teatri i Metropolit  Salla Cehov.

-“Tre Uqerit dhe Derri i Keq” nga Milena Selimi me regji nga Dasara Xhangolli. Teatri i Metropolit  Salla Cehov.

-“Femija i Padukshem” nga Milena Selimi me regji nga Oriana Cama. Teatri i Metropolit  Salla Cehov.

-“Madheria e saj Zonjush Fantazia” nga Milena Selimi me regji nga Endri Cela. Teatri i Metropolit  Salla Cehov.

-“Magjistari i OZ-it” me regji nga Elma Doresi. Salla nr 2 e Teatrit Kombetar.

-“Tomi, Xherri dhe Spaik” nga Milena Selimi me regji nga Oriana Cama. Teatri i Metropolit  Salla Cehov.

-“Macoku me cizme” pershtatur nga Milena Selimi me regji nga Nelson Mulla. Teatri i Metropolit  Salla Cehov.

2012“Vitaminat” nga Flamur Topi me regji nga Alma Hoti Memo. Teatri i Metropolit  Salla Cehov.

 -“Zerat E Detit” nga Milena Selimi me regji nga Endri Cela. Teatri Shetites.

-“Pema e cokollatave” me regji nga Suela Xhonuzi. Teatri i Metropolit  Salla Cehov.

-“Hirushja” me regji nga Elma Doresi. Salla e Teatrit Kombetar te Komedise.

“Udhetim me Diellin” nga Milena Selimi me regji nga Endri Cela. Teatri Shetites.

-“Një mik, apo një thesar…?”me regji nga Mikel Kalemi. Kuklandia Teatër.

2013-“Borebardha dhe 7 Xhuxhat” me regji nga Elma Doresi.

2014-“Ҫufo dhe Tipi një aventure me verdhushka” me regji nga Erion Kame. Teatri Kombetar i Kukullave.

-“Princesha mbi bizele” me regji nga Albana Kozeli. Teatri Kombetar i Kukullave.

-“E pabesueshmja dhe Princesha” me regji nga Oriana Cama. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Ne dhomen e madhe jeshile” me regji nga Endri Cela. Teatri Kombetar i Kukullave.

2015-“Grinc vjedh krishlindjet” me regji nga Endri Cela. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Zemerimi i detit” me regji nga Endri Cela. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

“Makina e kohes” me regji nga Nelson Mulla. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Poli dhe tropiku” me regji nga Dasara Xhangolli. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Krishlindje me Pufet” me regji nga Anderson Gurra. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Minions ne udhetim” me regji nga Ina Morinaj. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Parku Mambi” me regji nga Nelson Mulla. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Piter Pan” me regji nga Marsel Rupi. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Gjigandi i madh i mire” me regji nga Donald Shehu dhe Klajd Zeqaj. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Meri Popins” me regji nga Endri Cela. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

2017-“Gjetja e festes se humbur” me regji nga Ledian Gjeci. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Ketrushat ne ishull” me regji nga Dajana Nenaj. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Qyteti i ngjyrave” me regji nga Nelson Mulla. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Aventura e Olafit” me regji nga Franceska Hysi. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Mbreti luan” me regji nga Ina Morinaj. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Annie” me regji nga Endri Cela. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Princesha e gjelbert” me regji nga Ledian Gjeci. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Krishtlindje te rriturish” me regji nga Franceska Hysi. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

2018 “Matilda” me regji nga Ina Morinaj. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Piratet” me regji nga Ledian Gjeci. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

“Libraria e magjepsur” me regji nga Marsel Greva. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

“Moter dhe vella” me regji nga Xhuliano Brisku. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

“Babagjyshi ekziston” me regji nga Marsel Rupi. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

45.

2019-“Faraoni” me regji nga Ledian Gjeci. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Libri i Paqes” me regji nga Ledian Gjeci. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli Turbina 150.

-“” me regji nga Ina Morinaj. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

-“Nata Magjike” me regji nga Kleard Germenji. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli Turbina 150.

-“Bilete per ne Polin e Veriut” me regji nga Ina Morinaj. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli Turbina 150.

2020“Misioni i Bleteve” me regji nga Ledian Gjeci. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli Turbina 150.

“Torta e Ditelindjes” me regji nga Marsel Greva. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli Turbina 150.

“Drejt Imagjinates” me regji nga Endri Cela. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli Turbina 150.

“Hansel dhe Gretel” me regji nga Mateo Dervishi. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli Turbina 150.

-“Vitaminat e Jetes” me regji nga Nelson Mulla. Teatri Kombetar i Kukullave.

 

Teater per adoleshent:

2012--“Fresk Fare” TR Junior Club nga Sirea film  me regji nga Elona Hyseni . Teatri i Metropolit  Salla Cehov.

2016-Te cmendurit Adams” nga Charles Addams me regji nga Endri Cela. Teatri Kombetar Eksperimental.

2017-“Shkolla e grave” Molier me regji nga Endri Cela. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

2018-“Takimi i pare”  me regji nga Ina Morinaj. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

 

Spektakle, Film, klipe:

 

2009-Skenograf ne filmin “Pharmakon’’ me regji nga Joni Shanaj.

-“Variete Show 2012”  me regji nga Milto Kutali. Teatri i Metropolit  Salla Shekspir.

“Rituali i Muzave” mbremje artistike ne hollin e TOB

2013 “Ju Thashe Ishte Shaka” Show per Aleko Prodanin  me regji nga Guri Koco.Teatri A. Z.Cajupi Korce.

– Reklame per Union Bank. Spot nga Anima Pictures.

– Elina Duni Quartet – Kur të kujtosh. Video klip nga Anima Pictures.

-Skenograf / Kostumograf ne filmin “The Godman’’ me regji nga Ledio Topalli .

2014 “FFTK i Kenges Popullore Qytetare, Elbasan

-2016 “Krishtlindje ne Tirane 2” spektakel me regji nga Sokol Guga. Salla e madhe e Universitetit te Arteve

 -2017 “Cup Song Albania” Guinnes World Record me Sirea Film.

2018 “Ne kohen e duhur Albtelecom” 3 serite e para ass/skenograf.

2019 “Ke djemte ne Amerike” Show me regji nga Guri Koco.Teatri A. Z.Cajupi Korce.

 

Skenografi-kostumografi teater:

 

-2006-

Vepra “Gjurme” me studente te vitit te III regji, me prof/regjie Mehmet Xhelili. Salla Black-Box.

– “Jo te gjithe hajdutet vijne per te vjedhur” komedi nga Dario Fo, me vitin e III regjizure, me prof/regjie Andon Qesari. Salla Black-Box.

– “ Lisistrata” me vitin e II regji, me prof/regjie Genc Fuga.

 

-2007

Dashuri, Paqe, Para” me vitin e IV regji, me prof/regjie Mehmet Xhelili. Salla Black-Box.

– “Funderrinat” nga M.Gorky, me vitin e IV aktrim, me regji nga Birce Hasko. Salla Black-Box.

– “Tramvai me emrin Deshire” nga T. Williams, me regji nga Timo Flloko. Salla e madhe e Akademise se Arteve.

 

-2009-

– “Boll keshtu nuk shtyhet me’’ me regji nga Driada Dervishi.Teatri A.Moisiu Durres.

– “Ah veshkat e mia” nga Babis Cikliropulos me regji nga Birce Hasko. Salla Black-Box.

“Morsa” nga Luigi Pirandello me regji nga Najada Elmazi. Salla nr 2 e Teatrit Kombetar. -Cmimi skenografia me e mire ne Festivalin Teatror te te Rinjve.

 

-2010-

– “Ana Kristi” nga Eugene O’Neil me regji nga Driada Dervishi. Teatri Aleksander Moisiu Durres.

– “Monologe te Vagines” nga Eve Ensler me regji nga Julia Sinanaj. Salla Black-Box.

– “Jerma” nga Ferderiko Garsia Lorka, me regji nga Alma Hoti Memo. Salla e madhe e Akademise se Arteve.

– “Jashte Bie Bore” nga Vicenzo Salemme me regji nga Najada Elmazi. Teatri i Metropolit. Salla Cehov.

– “Dy Veta Ne Shilars” nga William Gibson me regji nga Endri Cela dhe Xheni Demi. Teatri i Metropolit  Salla Cehov.

– “Vejanet” nga Haqif Mulliqi me regji nga Valdrin Hasani dhe Daniel Zhuli. Salla e vogel Black-Box.

– “Vdekja E Nje Mbretereshe” nga Rexhep Qosja me regji nga Inis Gjoni. Teatri i Metropolit  Salla Cehov.

– “Cifti i Shqyer” nga Dario Fo me regji nga Julia Sinanaj dhe Armela Demaj. Teatri i Metropolit  Salla Cehov.

“Familja e Antikuarit” nga Karlo Goldoni me regji nga Alma Hoti Memo. Salla nr 2 e Teatrit Kombetar.

“Muzika 2” nga Margarete Duras me regji nga Najada Elmazi. Salla nr 2 e Teatrit Kombetar.

 

-2011-

– “Shtepi Kukulle” nga Henrik Ibsen me regji nga Gerta Nikolla dhe Bora Kulla. Salla  Black-Box.

“Salla e Banjes” nga Astrid Veillon  me regji nga Inis Gjoni. Salla nr 2 e Teatrit Kombetar.

– “Hiqe ministrin nga priza” nga Eric Idle me regji nga Arber Jakllari. Teatri i Metropolit  Salla Cehov. ‘’Shfaqja me e mire’’ ne edicionin e 10-te te festivalit teatror Shqiptar ne Diber te Madhe, Maqedoni.

– “Jo Sex ju lutem jemi Britanike” nga Anthony Marriott & Alistair Foot me regji nga Suela Cerri. Salla Black-Box.

– “Dashnori” nga Harold Pinter me regji nga Madi Selimi dhe Bora Kulla. Teatri i Metropolit  Salla Cehov.

“Opera per Tre Grosh” nga Bertold Breht  me regji nga Milto Kutali. Netet Apoloniane 11 ne Odeonin e Apollonise dhe ne Amfiteatrin e Akademise se Arteve.

-“Grate ne Parlament” nga Aristofani me regji nga Elma Doresi. Teatri i Metropolit  Salla Shekspir.

“Oh ato dite te lumtura” nga Samuel Beckett  me regji nga Redjan Mulla. Teatri Kombetar.

“Kenaqesite e tradhetise” nga Valentin Krasnogorov  me regji nga Najada Elmazi. Teatri i Metropolit Salla Cehov.

 

-2012-

“Zeri Njerezor” nga Jean  Cocteau me regji nga Laura Nezha dhe Shyqyri Caushaj. Teatri i Metropolit  Salla Bodrum .

Karnavalet e Korces” nga Spiro Comora me regji nga Elma Doresi. Teatri i Metropolit  Salla Shekspir.

Te Cmendur Pas Parave” nga Ray Cooney me regji nga Elma Doresi. Teatri i Metropolit  Salla Cehov .

“Berberi i Seviljes” nga Rossini  me regji nga Milto Kutali. Netet Apoloniane 12 ne Odeonin e Apollonise.Teatri Bylis dhe Santeramo in Colle, Bari.

“Klani i Te Divorcuarave” nga Alil Vardar  me regji nga Inis Gjoni. Teatri Kombetar i Komedise.

 

-2013-

“Johan Padan dhe Amerikat” nga Dario Fo  me regji nga Milto Kutali. Salla e madhe e Akademise.

Tri Mendje Ne Ankand” nga Ferdinand Hysi me regji nga Elma Doresi. Teatri i Metropolit  Salla Shekspir. ‘’Shfaqja me e mire’’ ne Teatrin Ndryshe Podujeve, Kosove.

 

-2014-

-“Ah, Keto Fantazmat” nga Eduardo de Filippo  me regji nga Erion Kame. Teatri ”A.Z.Ҫajupi” Korҫë.

Kapitulli II-te” nga Neil Simon me regji nga Qendrim Rijani. Teatri ”A.Z.Ҫajupi” Korҫë.

-“Shaka Korҫare”  me regji nga Guri Koҫo. Teatri ”A.Z.Ҫajupi” Korҫë.

“Mainstream” nga David Graig  me regji nga Milto Kutali.Teatri Kombetar Eksperimental.

Nje Kafke ne Konemara”  nga Martin Mc’Donagh me regji nga Ilir Bokshi. Teatri ”A.Z.Ҫajupi” Korҫë.

Rendesia e te qenit I ndershem” nga Oscar Wilde me regji nga Fatbardh Smaja. Teatri ”Migjeni” Shkodër.

Performanca” nga Odise Kote me regji nga Edlira Baholli. Teatri i Metropolit Salla Shekspir.

 

-2015-

Pse e vodhem makinen” nga Wolfgang Herrndorf  me regji nga Stefan Neugebauer. Teatri Kombetar Eksperimental.

-“Dikush qe do te kujdeset per mua” nga Frank Mc Guiness me regji nga Esmeralda Stafa. Teatri Kombetar.

“6 Personazhe ne kerkim te autorit” nga Luigi Pirandello me regji nga Kico Londo.Teatri Kombetar Eksperimental.

Boing-Boing”  nga Marc Camoletti me regji nga Guri Koco. Teatri ”A.Z.Ҫajupi” Korҫë.

Mbroni shpellarin” nga Rob Becker me regji nga Inis Gjoni. Teatri Kombetar Eksperimental.

 

-2016-

Genjeshter pas genjeshtre” nga Anthony Neilson me regji nga Qendrim Rijani. Teatri Kombetar Eksperimental.

Ora e mbetur”  me regji nga Guri Koco. Teatri ”F.S.Noli” Ersekë.

Nane Tereza kur ishte Gonxhe” nga Bashkim Kozeli me regji nga Merita Smaja. Teatri ”Migjeni” Shkodër.

Tradhtite” nga Harold Pinter  me regji nga Madi Selimi. Teatri i Kukullave.

Rreno per me tregue” nga At Zef Pllumi me regji nga Milto Kutali. Teatri Kombetar Eksperimental Gete.

 

-2017-

E verteta e Maries” nga Lisander Kola me regji nga Besfort Idrizi. Teatri Kombetar Eksperimental.

Mendohu Xhakomino” nga Luigi Pirandello me regji nga Milto Kutali. Teatri i Metropolit Salla Cehov.

Cfare pa kryesherbetorja” nga Joe Orton me regji nga Kico londo, Ina Morina, Ledian Gjeci. Teatri Kombetar Eksperimental.

Zoti I Masakres” nga Jasmina Reza  me regji nga Kico Londo. Teatri Kombetar Eksperimental.

Tramvaji Deshire” nga Tennessee Williams me regji nga Kico Londo, Dajana Nenaj, Endri Cela. Teatri Kombetar Eksperimental.

Komedi ne Erresire” nga Peter Shaffer  me regji nga Najada Elmazi. Teatri Kombetar Eksperimental.

 

-2018-

Ne lindje te Berlinit” nga Hannah Moscovitch me regji nga Milto Kutali. Teatri Kombetar Eksperimental Salla Gete.

Medea” nga Euripidi me regji nga Dhimitris Mylonas. Teatri Kombetar Eksperimental.

Komedia qe shkon per dreq” nga Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields me regji nga Driada Dervishi. Teatri Aleksander Moisiu Durres.

Lajzelota” nga Pozsgai Zsolt me regji nga Guri Koco. Teatri Andon Zako Cajupi Korce.

“Kreolet e Ballkanit” me regji nga Enver Petrovci. Teatri Kombetar Eksperimental Kujtim Spahivogli.

Jashte deres” nga Wolfang Borchert me regji nga Mantas Janciauskas. Teatri Kombetar Eksperimental.

Kembezbathur ne park” nga Neil Simon me regji nga Lorin Terezi. Teatri Art-Turbina.

 

-2019-

nr.60-Mbretersha e bukurise nga Leenane” nga Martin McDonagh me regji nga Kico Londo. Teatri Kombetar Eksperimental.

Antigona” nga Jean Anouilh me regji nga Andréa Brusque. Teatri Kombetar Eksperimental.

Salome” nga Oscar Wilde me regji nga Carlo Sciaccaluga. Teatri Kombetar Eksperimental.

Nuk degjoj, nuk shikoj, nuk flas” nga Jorgos Theodhosiadhis me regji nga Donard Hasani dhe Valdrin Asani. Teatri Kombetar Eksperimental.

Zogu I zi ” nga David Harrower me regji nga Kico Londo. Teatri Kombetar Eksperimental.

Jul Cezari” nga William Shakespeare me regji nga Ivica Buljan. Eksteriori I Teatrit Kombetar Eksperimental.

Epsh dhe Lakmi” nga Eugene O’Neill me regji nga Endri Cela. Teatri Kombetar Eksperimental Turbina 150.

Kopshti me Dallendyshe” nga Babis  Cikliropulos nga Kico Londo. Teatri Kombetar Eksperimental Turbina 150.

 

-2020-

Ska burre qe tradheton gruan time” nga Samuel Bobrick & Ron Clark me regji nga Guri Koco. Teatri ”A.Z.Ҫajupi” Korҫë.

Miss Julie” nga August Strindberg me regji nga Kico Londo. Teatri Kombetar Eksperimental Turbina 150.

Contact: