Home Events Arturo Ui

Arturo Ui

Titulli: “Arturo Ui’’

Autor: Bertolt Brecht

Përktheu: Robert Shvarc

Regjisor: Kiço Londo

Skenograf: Kristo Çala

Kostumograf: Sofi Kara

Koreograf: Aledia Kondaj

As/Regjisor: Klodoaldo Lamçaj, Anderson Gurra

Aktorë: Denis Kurushi, Fatjon Mici, Rezart Barjoti, Ergys Çekrezi, Erion Hinaj, Amir Hasanlliu, Elidon Alika, Dervish Biba, Erlin Visha, Roland Saro, Redian Mulla, Ina Morinaj, Oriana Cama, Xhuliano Briskaj, Endri Çela, Donald Shehu, Arjola Basho, Sara Jaupaj, Ilirda Bejleri, Kristjana Dodaj, Endri Hekurani

Një dramë alegorike, e shkruajtur me qëllim për të shkatëruar respektin e rrezikshëm që zakonisht ndihet për vrasësit e mëdhenj. Drama që Brecht paraqet tregon për një kohë që ishte në reçencion: njerëzit janë duke vuajtur rritjen e vështirësisë në rrethana të përkeqsuara, krimi është në rritje, papunësia gjithashtu, dhuna ka shpërthyer në rrugë, drejtësia është e gjunjëzuar. Shfaqja, duke mbajtur parasysh të gjitha këto, është një shfaqje për heshtjen dhe bashkëfajsinë për gjëndjen e rëndë në të cilën ndodhemi, sepse lejuam që një grusht kriminelësh të veshur me petkun e politikanit të vjedhin, të vrasin, dhe të kërcënojnë të ardhmen tonë. Kurrë nuk e ngritëm seriozisht zërin kundër bëmave të tyre. I mbyllëm sytë dhe me heshtjen tonë i përkrahëm krimet e tyre. Lejuam të bëhën “dikushi” kur në fakt nuk ishin dhe nuk janë askushi. Lejuam gjithçka. Çfarë është me e keqja nuk ke çfarë i bën.

 

Leave A Reply: