Komedia e Shekspirit “Shumë zhurmë për asgjë” do të vijë premierë me regji nga Carlo Sciaccaluga këtë fundjavë në Teatrin Eksperimental. Regjisori thotë se kjo vepër është aktuale, pasi përpjekja e femeres per pavarësi dhe poziviteti mashkullor në emër të dashurisë vazhdojnë./abcnews.al   Linku i artikullit në media: https://abcnews.al/komedia-shume-zhurme-per-asgje-ne-teatrin-eksperimental/

“Jashtë derës” është historia e një ushtari që kthehet në vendlindjen e tij, në Gjermani, pas mbarimit të luftës së dytë botërore. Ai kthehet dhe përpiqet që të vazhdojë jetën e të hyj në shoqëri. Por eksperienca e tij në luftë është kaq e fortë saqë ai duke qenë një njeri mendërisht shumë i ndjeshëm e ka të

Shkruar nga SOT.COM.AL 19 Janar 2020   Drama “Hedda Gabler" do të vijë së shpejti në skenën shqiptare. Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” sjell premierë më 25 janar te “ArTurbina” veprën e autorit Henrik Ibsen, me regji nga Botond Nagy. Në role në produksionin e ri të këtij teatri janë një kast aktorësh të njohur. Kjo është dhe premiera e

Nga Gjergji Mima - 04/12/2020 TIRANË, 4 dhjetor /ATSH/ Regjisori Altin Basha është emëruar si drejtori i ri i Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, duke zëvendësuar në këtë detyrë Kiço London. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti i ka uruar mirëseardhjen dhe suksese drejtorit të ri të Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, Altin Basha. “Jam e bindur se Basha do të verë